ProxeedStrona głównaProxeed PlusPlanowanie ciążyNiepłodność męskaInformacje dla specjalistówJak kupić/

Linia

Planowanie

Linia

Pierwsze kroki

Linia

Kiedy ciąża nie nadchodzi

Linia

PLANOWANIE CIĄŻY

Zapadła decyzja, że partnerzy chcą mieć dziecko! Można zdać się na przypadek i wierzyć, że wszystko zakończy się szczęśliwie. W takich sytuacjach często szybko pojawia się zdrowa ciąża. Zdarza się jednak, że podejmowane próby przeciągają się miesiącami.

Planowanie

Badania wykazały, że niepowodzenie procesu zapłodnienia może być spowodowane przez nieprawidłowy timing lub problemy zdrowotne. Również bardzo istotną przyczyną może być wiek przyszłych rodziców. Po 30 roku życia płodność kobiety dramatycznie spada, a także mężczyzna może borykać się z niekorzystnym wpływem np. trybu życia na jego stan zdrowia.

Wskazane jest prowadzenie zdrowego trybu życia!

 • Prawidłowe odżywianie - niezbędna jest odpowiednio zbilansowana dieta i wyeliminowanie przejadania się. Można rozważyć przyjmowanie suplementów diety mających wpływ na zdrowie prokreacyjne. Dostępne są obecnie suplementy zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
 • Dbałość o sprawność fizyczną - wysiłek, odpowiednie ćwiczenia "tak!", jednak bez przemęczania się. W tym okresie uważać należy przy stosowaniu suplementów zawierających steroidy, które mogą negatywnie wpływać na jakość nasienia.
 • Odstawienie używek - alkohol, papierosy, no i oczywiście narkotyki. Wskazane ograniczenie spożywanie kofeiny.
 • Toksyczne środki chemiczne - unikać kontaktu.
 • Przyjmowanie leków - powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem.
 • Różyczka - kobiety powinny się upewnić, że posiadają odporność przeciwko tej chorobie.
 • Wady wrodzone dzieci w rodzinie - historię przypadków powinno się omówić ze specjalistą.
 • Dbałość o ogólne samopoczucie - konieczne obniżenie poziomu stresu i napięcia.

Do góry Do góry

Pierwsze kroki

Niewiele par doczekuje się ciąży po pierwszej próbie. Nawet jeśli wszystko jest w zupełnym porządku, każdego miesiąca istnieje tylko 20-25% szansy na zapłodnienie. Jednak zdrowi partnerzy w wieku powyżej 35 roku życia muszą liczyć się z tym, że ich szanse spadają do poziomu 15%. Jeżeli para próbuje przez pewien czas bezskutecznie uzyskać ciążę, być może niezbędne będą badania diagnostyczne. Jednakże mając na uwadze powyższe dane, nie ma powodu niepokoić się zbyt szybko. Można w pierwszej kolejności skoncentrować się na jakości swojego życia, bo ma ona kolosalne znaczenie dla problemu prokreacji. Należałoby także zastanowić się nad rozpoczęciem lub kontynuowaniem terapii stosując suplementy diety wspomagające zdrowie prokreacyjne.

Do góry Do góry

Kiedy ciąża nie nadchodzi

Po roku regularnego współżycia nie zakończonego ciążą lub jeśli partnerzy niepokoją się o stan swojego zdrowia, niezbędna jest konsultacja medyczna. Z pewnością istotnym elementem wywiadu lekarskiego będzie historia chorób w rodzinie.

Szczegóły dotyczące zdrowia kobiety związane m.in. z charakterystyką cykli miesięcznych, objawami owulacji, historią poprzednich ciąż, przebytymi chorobami i operacjami brzusznymi oraz zdrowia mężczyzny takie, jak przebyte operacje, choroby ogólne i zakaźne czy problemy seksuologiczne mają determinujący wpływ na proces diagnozowania przyczyn niepłodności. Warto więc wyczerpująco odpowiadać na wszelkie pytania lekarza przeprowadzającego wywiad.

Jeśli istnieje podejrzenie, że partnerzy mogą mieć problemy z płodnością, lekarz zleci dodatkowe badania. W pierwszej kolejności mogą to być testy diagnostyczne płodności:

 • Analiza nasienia – w badaniu ocenie podlegać będą m.in. takie parametry, jak: objętość i jakość nasienia oraz ruchliwość i morfologia plemników.
 • Testy hormonalne – określenie poziomu hormonów pomoże w identyfikacji przyczyn ewentualnych zaburzeń owulacji u kobiety, a także w produkcji nasienia u mężczyzn.
 • Test PCT (ocena śluzu szyjkowego) – badanie wykonuje się w okresie po stosunku i określa prawidłowość oddziaływania pomiędzy śluzem szyjkowym i plemnikami.

W dalszej kolejności lekarz może zlecić wykonanie badań służących ocenie budowy narządu rodnego oraz wykrywaniu nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu n.p.:

 • Histerosalpingografia (HSG) – w badaniu do jamy macicy wprowadzony zostanie płyn kontrastowy, który pomoże w wizualizacji narządów rodnych kobiety i umożliwi wykonanie zdjęcia Rtg.
 • Ultrasonografia (HyCoSy) – po wprowadzeniu środka kontrastowego oraz sondy dopochwowej, w oparciu o bardzo dobrej jakości obraz, możliwa jest dokładna analiza narządu rodnego.
 • Laparoskopia – badanie o większej inwazyjności, bardzo pomocne przy lokalizacji źródła problemów z płodnością. Laparoskopię najczęściej zaleca się przy rozpoznawaniu przyczyn niepłodności pochodzenia jajowodowego i endometriozy.

Jeśli lekarz zdiagnozuje obecność niepłodności, w ramach dalszego postępowania zaproponuje odpowiednią profilaktykę i/lub leczenie. Do najczęściej stosowanych metod leczenia niepłodności należą:

 • Terapia hormonalna – polega na przyjmowaniu leków hormonalnych. Często zalecana przy zaburzeniach owulacji.
 • Inseminacja domaciczna (IUI) – wczesną metodą w rozrodzie wspomaganym jest inseminacja nasieniem partnera. Która polega na wprowadzeniu specjalnym przyrządem plemników do narządów rodnych kobiety. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzana jest inseminacja nasieniem innego dawcy (AID).
 • Zapłodnienie pozaustrojowe i transfer zarodka (IVF-ET) – powszechnie nazywane też zapłodnieniem in-vitro. Po zakończonym procesie stymulacji jajników w wyniku przyjmowania leków hormonalnych następuje pobranie komórki jajowej kobiety celem jej zapłodnienia nasieniem partnera w warunkach laboratoryjnych. Następnie prawidłowo zapłodnioną komórkę jajową umieszcza się w jamie macicy, gdzie nastąpić powinien dalszy jej rozwój.
 • Dokomórkowa iniekcja plemników (ICSI) – zabieg polega na umieszczeniu plemnika we wnętrzu pobranej uprzednio komórki jajowej przy użyciu technik mikrochirurgicznych. Następnie zapłodnioną komórkę jajową, jak w standardowym zabiegu IVF, umieszcza się w jamie macicy celem jej dalszego dojrzewania. Procedurę ICSI przeprowadzają jedynie wysoko wyspecjalizowane kliniki, które dysponują odpowiednim sprzętem oraz merytorycznie przygotowanym personelem medycznym.

Do góry Do góry

Proxeed Zamów Proxeed Plus

Kupuj

INFORMACJA
Tel. 022 737 11 95

(pn.-pt. godz. 9.00 - 16.00)


/

| info@proxeed.pl | polityka prywatności | zastrzeżenia prawne | powered by onyx |

Copyright © 2008 for the Polish Edition by Rovers Polska
Copyright © 2007 Sigma-Tau