ProxeedStrona głównaProxeed PlusPlanowanie ciążyNiepłodność męskaInformacje dla specjalistówJak kupić/

Linia

Przyczyny niepłodności męskiej

Linia

Analiza nasienia

Linia

Profilaktyka/leczenie

Linia

NIEPŁODNOŚĆ MĘSKA

Badania potwierdzają, że już ok. 20-30 % populacji zgłasza problem niemożności poczęcia dziecka. O niepłodności można mówić wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia przez okres min. 1 roku, bez stosowania antykoncepcji, kobieta nie zachodzi w ciążę. Po tym okresie para powinna zastanowić się nad podjęciem badań o charakterze diagnostycznym w celu ustalenia ewentualnej przyczyny takiego stanu rzeczy. W tym przypadku nie wolno zapomnieć, że przyczyna niepłodności może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny; dość często stwierdzana jest także u obojga partnerów.

Najnowsze wyniki badań oraz informacje podawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) potwierdzają, że niepłodność małżeńska spowodowana tzw. czynnikiem męskim to obecnie ponad 40% wszystkich przypadków.

Przyczyny niepłodności męskiej

Istnieje wiele przyczyn mogących powodować niepłodność u mężczyzny. Mogą to być wady narządów płciowych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a także występowanie zaburzeń na tle psychicznym.

Jednak najważniejszym parametrem w diagnostyce niepłodności męskiej jest jakość nasienia. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ilość plemników w 1 ml, a następnie oceniana jest prawidłowość ich budowy, ruchliwość lub też inne parametry jak np. objętość ejakulatu.

W 1 ml nasienia powinno być obecnych od 20 do 300 mln. plemników. Jeżeli jest ich mniej, należy udać się do specjalisty celem podjęcia decyzji o wykonaniu kolejnych badań, gdyż może to być przyczyną niepłodności.

Należy pamiętać, że obniżona liczba plemników nie wyklucza możliwości zapłodnienia, daje jednak niezbędną wskazówkę do przeprowadzenia skutecznej diagnostyki oraz dalszego postępowania.

Do góry Do góry

Analiza nasienia

Ponad 90% niepłodności męskiej spowodowane jest obecnością zbyt małej ilości plemników lub/oraz ich słabej jakości. Dlatego analiza nasienia jest podstawowym badaniem umożliwiającym diagnostykę przyczyn niepłodności. Określenie liczby plemników w 1 ml nasienia pozwala na stwierdzenie ewentualnych zaburzeń produkcji plemników. W ocenie tych zaburzeń stosuje się następujące pojęcia:

 • Aspermia - brak ejakulatu
 • Azoospermia - brak plemników w ejakulacie
 • Oligo-astenospermia – nieprawidłowości w zakresie liczby i ruchliwości plemników
 • Oligospermia – liczba plemników poniżej 20 mln. w 1 ml
 • Astenospermia – zaburzenia ruchliwości plemników
 • Teratospermia – mniej niż 30% plemników o prawidłowej morfologii
 • Normospermia - od 20 do 300 mln. plemników w 1 ml, nasienie prawidłowe

Należy pamiętać, że niska liczba plemników niekoniecznie musi oznaczać niepłodność pary. Jeśli jednak partnerzy zaobserwują dłuższy okres współżycia bez zabezpieczenia nie zakończony ciążą lub żywią obawy, że z jakiejkolwiek przyczyny może pojawić się u nich problem z płodnością powinni zastosować odpowiednią diagnostykę.

Do góry Do góry

Profilaktyka/leczenie

Proces produkcji plemników (Spermatogeneza) podlega wpływowi wielu czynników, których niekorzystne oddziaływanie może w konsekwencji doprowadzić do jego zaburzeń. Przy analizie ewentualnych przyczyn niepłodności męskiej, w tym nieprawidłowości parametrów nasienia, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • Przebyte lub obecne choroby
 • Narażenie na działanie zbyt wysokiej temperatury (zaburzenia prawidłowego funkcjonowania jąder)
 • Styl życia/ używki - Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie kawy i alkoholu, narkotyki (obniżenie popędu seksualnego, powstanie niekorzystnych zmian nasienia)
 • Dieta/ Masa ciała - Dieta zawierająca odpowiedni poziom witamin B, C i E oraz mikroelementów takich, jak selen, cynk, żelazo, wapń i fosfor (korzystny wpływ na jakość nasienia) - Zbyt wysoka masa ciała (zwiększone ryzyko powstania problemów z płodnością)
 • Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej/ obcisła odzież (ucisk jąder)
 • Równowaga psychiczna - Stres, problemy psychologiczne, przemęczenie

Profilaktyka oznacza w tym przypadku wyeliminowanie czynników mogących spowodować powstanie problemu niepłodności. Konieczna jest zmiana stylu życia i dotychczasowych przyzwyczajeń.

Mężczyźni cierpiący na asteno- lub oligoastenospermię powinni skontaktować się ze specjalistą celem podjęcia odpowiedniego leczenia. Dostępną formą terapii, którą można przeprowadzić we własnym zakresie jest zastosowanie specjalnie skonstruowanego zestawu witamin i mikroelementów w postaci preparatu PROXEED® Plus celem przeciwdziałania tej dolegliwości oraz poprawy innych parametrów nasienia.

Do góry Do góry

Proxeed Zamów Proxeed Plus

Kupuj

INFORMACJA
Tel. 022 737 11 95

(pn.-pt. godz. 9.00 - 16.00)


/

| info@proxeed.pl | polityka prywatności | zastrzeżenia prawne | powered by onyx |

Copyright © 2008 for the Polish Edition by Rovers Polska
Copyright © 2007 Sigma-Tau